Rubriken beskriver känslan vi har i kroppen just nu rätt tydligt. I morse var det vilken dag som helst, Sarah hade tvättstuga och jag umgicks med mamma som var i stan. Vi fixade med min balklänning som jag ska ha på gåsmiddagen på F21 i november, tog en lunch på stan och mamma fick lite shopping gjord. Sedan hade jag ett snabbt läkarbesök, efter det satte allt igång.
Det började med att jag får ett sms från min sambo att vi var i tidningen idag, vi som trodde det skulle komma ut först på lördag. Träffade Sarah på stan där vi kollade runt lite inför några av våra framtida planer. Telefonen ringde en hel del och det dök upp några ”intressanta” sms. Det roligaste samtalet fick jag nog inne på Make Up Store som hade klubbkväll, jag beskriver det inte desto mer men ja, tack för komplimangen *s*.
Kanske behövs inte allt nytt smink vi unnade oss
Sarah lyckades dessutom vinna första pris i lotteriet och fick en hel del fina saker, bland annat ett ljuvligt läppglans, ögonskugga, rouge, nagellack, skitläcker necessär osv. Lägger upp bilder imorgon på det som vi handlade och vann. Vi har under kvällen kollat mailen till och från på Sarahs mobil och insåg att det fanns en hel del att ta tag i när vi kom hem.
Det var minst sagt en underdrift!
Det har varit fullt upp här med att läsa och publicera kommentarer och svara på mail, så vi lär båda somna snabbt ikväll. Men vi vill tacka för alla fina kommentarer och det är spännande att läsa de mindre trevliga också.
Alla har vi olika åsikter och vårat budskap verkar ha en förmåga att misstolkas av vissa, men hur andra väljer att tolka saker kan inte vi påverka desto mer. Alla har rätt till sina tankar och åsikter, men vissa påhopp är så pass grova, så de publicerar vi faktiskt inte, det finns gränser. Ingen kan dock vara älskad av alla och det är väl rätt skönt egentligen.
Tack alla människor, ni som stöttar oss genom allt (ni vet vilka ni är, både här på bloggen och i våra liv), samt ni läsare som gör att vi fortsätter dag efter dag med detta som från början bara var ett litet frö, som nu växt till något mycket större än vi kunde ana.
När man ser hur många människor som läst vår blogg idag, nästan 9000 människor så blir man dels lite rädd för det här var aldrig tänkt att bli så stort men helt plötsligt vet halva Sveriges befolkning vilka vi är, men samtidigt blir vi så otroligt glada och stolta över att vi faktiskt gör skillnad. Och om det vi gjorde inte betydde nånting skulle vi ju heller inte få så många negativa kommentarer som vi får.
Åter igen, tusen miljoner tack till alla underbara människor som stöttar oss på olika sätt, genom kommentarer, genom kramar och genom uppmuntran. Det betyder så oerhört mycket för oss och vi kommer nog behöva ert stöd nu framöver för nu rullar det bara snabbare och snabbare och vi hinner knappt med! Men vi ska inte glömma att ha roligt efter vägen!
Artikeln finner ni här, och inslaget i web-tv här.
/Hanna och Sarah

Vill bara tacka er för en fantastisk blogg! Kommer att besöka den varje dag!
Ha det bra och en stor kram till er båda!
Bry er inte om elak mail etc, dessa personer måste må dåligt klart man blir ledsen men försök inte bry er, för ni gör ett kanonjobb. Jag kan ju bara prata för mig själv men innan jag började läsa er blogg kunde jag må dåligt av att vara tjock men nu vänder det, jag mår bra, jag är fin, jag är jag och jag är ok. Så ni betyder mycket säkert inte bara för mig.
Grattis till bra artikel och kul TV!! Kul att se er live!!
kram
Sophie: Vi blir inte ledsna, vi har insett från början att kritik kommer att dyka upp, det får vi leva med. Men vissa saker är så grova så vi anser inte att de är ok helt enkelt.
Kram på dig med!
Er blogg är otroligt bra. Jag tittade även på tvklippet och oj, nu längtar jag hem till norrland när jag hör er prata. Och jag måste ju tillägga att det var jätteroligt att höra hur ni låter i verkligheten.
Sen läste jag även artikeln och den var jättebra, tråkigt bara att det bara var elaka kommentarer som hade blivit publicerade.
Ni behövs och det märks så väl på människors syn på storväxta kvinnor med bra självförtroende! Jag håller tummar och tår att ni vinner!
Vilken härlig blogg! Jag är överviktig men mår inte så bra av det fysiskt sett så jag håller på att gå ner i vikt nu. Det är inte viktigt för mig att bli smal utan jag vill bara må lite bättre och kunna röra mig mer. Ni verkar vara jättehärliga tjejer!
Hej!
Har själv ca 20 kg i övervikt.Blev superglad när jag hittade eran blogg!!!!
Såg er på web-tv och blev lite nyfiken.
Kul att er blogg blivit uppmärksammad av media.
Är själv överviktig och vill speciellt tacka för länkarna till de olika nätshopping ställena för oss lite större.
Kanske att man vågar sig på att skicka efter nåt någon gång….Har ni själva beställt ifrån något ställe och varit nöjda/missnöjda?
Tack för en kul inblick i er vardag.
Mvh Jessica
P.S Snygg soffa.
D.S
Kul att det går bra för er blogg. Jag är lite nyfiken på hur ni ser på övervikt. Forskning visar på att övervikt är ett växande samhällsproblem och ökar risken för diverse sjukdomar så som diabetes (http://www.newscientist.com/article.ns?id=dn7636) och hjärtkärlsjukdomar (http://www.nymedicin.com/news/2007/09/11/Overvikt-innebar-risk-for-hjartsjukdom-delvis-oberoende-av.html). Enligt dietisten på primavi.se är minst 30 procent av kvinnor i åldrarna 30-50 år överviktiga och minst 20 procent av männen i samma ålder. Denna grupp lider allså en risk att drabbas av bland annat ovan nämnda sjukdomar.
Försöker ni rättfärdiga ett kanske inte alltid så genomtänkt levnadssätt genom att försöka hitta andra med samma (o)vanor eller påverkas ni inte av forskningens resultat?
Vad roligt att det går bra för er med bloggen! Mäktigt att kunna inspirera till att någon förändrar sitt liv. Grattis till nomieringen! Tihi, jag känner en kändis
ojojoj! härligt med era tips på klädesställen! jag har otroligt länge velat ha ett par snygga stövlar och nu har jag hittat det!!! tack!
Hejsan, och tack så mycket för eran blogg! Jag är en tjej på 29 år, extremt överviktig – är 147 cm och väger över 90 kilo – så jag vet hur det är. Ni verkar vara underbara och det är ett fantastikt initiativ ni har tagit! Jag kommer att fortsätta följa er blogg framöver.
Kram~
Gottis
Vore det inte vettigare att försöka angripa samhällsproblemet fetma, istället för att acceptera det? Lite som att ha en blogg för folk som vägrar sluta röka, och tipsa om bra tuggumin… Geez..
Grattis till nomerneringen till Aftonbladets Svenska Hjältar=)
Grattis till nomerneringen…det är ni helt kalart värda.
som sagt jag läser här på bloggen varje dag och ni är så underbara och har verkligen stärkt mej och säkert många, många fler….detta på bara ett litet tag har jag faktiskt märkt skillnad på hur jag mår och hur jag tycker om mej själv.
tack för att ni har denna blogg.
Alltså, visst är ni fina och klä upp er. Det är jätte bra. Men att uppmanna folk att vara tjocka är inte så bra. Det är ohälsosamt och få många att stoppa handen i chipspåsen med gott samvete. Man blir inte tjock utan en anledning – äter för mycket, rör på sig för lite. Att säga att detta är ok är ignorant. Det är lite skillnad att ha lite hull på kroppen och ha 15-20+ kilo. Att uppmuntra en tjockis-ideal är exakt det samma som att uppmuntra en tunnis-ideal.
Ni borde istället uppmuntra alla tjocka människor som kommer till er blog att börja äta rätt och röra på sig så får vi se om detta blog som den är, kommer att behövas i framtiden.
En som inte är trådsmal men som inte tycker att tjock är ok.
maria
Jag blir lite fundersam,ni skriver ”Vi lever efter teorin HAES (Health At Every Size)”
Men ni drar ju runt 50 i klädstorlek vilket inte kan vara speciellt hälsosamt på något sätt.
Missförstå mig inte ,ni får vara trådsmala eller väga 200kg men att påstå att ni lever och äter hälsosamt måste vara ett skämt.
Sjukdomar som diabetes,hjärt&kärlsjukdomar,förslitningsskador o.s.v till följd av fetma är dokumenterat så att glorifiera fetma kan jag inte förstå.
Bantning är kanske inte lika hälsofarligt som fetma men det är inte långt ifrån.
Men man behöver absolut inte banta för att bli normalviktig.
Äta nyttigare och röra på sig mer.
Maria – Om du hade läst vår blogg regelbundet och inte dragit förhastade slutsatser så hade du vetat att vi uppmuntrar inte folk att vara tjocka, vi uppmuntrar alla människor att lära sig tycka om sig själva oavsett hur de ser ut.
Att ha ett bra självförtroende, att hitta sin självkänsla och självacceptans är väldigt viktigt för alla människor oavsett storlek och det är vad vi vill med denna blogg. Dessutom så förespråkar vi och lever efter den teorin själva, HAES. Vilket innebär att oavsett storlek/vikt så mår alla människor bra av att röra på sig och äta rätt.
Jonas – Ja vi lever efter det som kallas HAES vilket betyder att vi går på gym, vi tränar bland annat kickboxning och styrketräning, vi rör på oss och vi äter bra mat.
Bra mat för oss innebär vanlig mat med grönsaker, bra råvaror och ingredienser. Bra mat för oss är inte hamburgare, pizza, snabbmat och liknande även om vi äter det ibland vi också och inte skäms för det, men det är inte vardagsmat.
Att röra på sig, träna och hålla igång samtidigt som man äter bra mat behöver inte automatiskt innebära att man går ner i vikt eller att man vill det. Alla människor är inte gjorda för att vara smala och alla människor kan inte vara det, varför inte acceptera att alla människor är olika och gör olika val?
Vi glorifierar inte fetma och har aldrig gjort det, vilket du hade vetat om du hade läst mer ingående på vår blogg.
hej tjejer! läste just kommentarer på aftonbladets blogg och måste nästan småle när jag ser att de flesta och bittraste kommentarerna kommer från män – lite typiskt. det är ändå kvinnor som lever hårdast under utseendepressen, och det är så lätt att sitta brevid och fnysa åt saker som man inte har en aning om själv. med höjd självkänsla och större självförtroende blir det naturligtvis lättare att skippa destruktiva mönster som att äta för att dämpa ångesten, inte VÅGA gå och träna för att man är för fet, hoppa på den ena vansinniga snabb-dieten efter den andra för att man inte orkar göra en livsomläggning – man duger ju ändå inget till.
smala människor har en tendens att se ner på rundare för att de har ”svag karaktär” – det är ju bara att äta rätt och träna, typ. men så fantastiskt underligt att alla dessa smala har massa andra konstigheter för sig som att vara alkoholister, rökare, tränings- och sexmissbrukare mm. har de ingen karaktär?
fram för ett sundare kroppsideal och mer snällhet!
Grattis igen! Vad roligt!
Fy vad jag blir sur när jag läser de två kommentarerna från Maria och jonas. Men blir glad när jag läser ert svar. Jag är så trött på folk som tror att om man är mullig ja då är man lika med sjuk och sitter bara och äter!!! Jag, och jag är säker de flesta mäninskor kan ta ansvar för sitt eget liv!! Jag har aldrig haft någon sjukdom pga övervikt, jag rör mig äter bra mm. Denna blogg är ju så bra för den, tycker jag, säger du är ok som du är och det är ok gilla mode du behöver inte gömma dig i ett tält. Inte någonstans får jag känsla att ni ”uppmanar folk att vara tjocka” vilket skitsnack!!
Det är skönt här i england man är mer tolerant mot alla hur du än ser ut men vi är ju lite mer folk på denna ö än i sverige kanske beror det på det.
Nej, vi är många som uppskattar er blogg, sluta aldrig jag är beroende haha. Och nu ska jag ut på stan här i Hull och shoppa lite nya kläder i en av de många affärer som har kläder för korta, långa, stora och små, precis som det ska vara!!!!!!!!!!!!!
Ha en trevlig helg
kram
Hehe, det har hänt en del sedan jag för första gången gick in och läste er blogg på Aftonbladet.
Började faktiskt blogga själv efter det
Lycka till tjejer…
/MHz
sus: Vi håller helt med dig kring detta med att mår man bra med sig själv är det lättare att komma ur självdestruktiva mönster och vanor. Det är precis det vi tänker på när vi skriver, att inspirera människor till att de kan välja att leva en hälsosam livsstil oavsett storlek och att de förtjänar att må bra.
Jessica: Vi beställer en del kläder, men aldrig beställt från de sidor vi länkar. Men hade vi inte tyckt att sidorna verkar bra med vettigt utbud så hade de inte fått hamna bland våra länkar *s*. Vi beställer oftast från ellos när vi skickar efter kläder och vi är oftast nöjda, det är ibland som man får skicka tillbaks för att storleken inte blivit rätt tex.
/Hanna
RuBidium: Vi anser att alla människor mår bra av att träna och äta bra, vilket vi också förespråkar. Vi säger inte att människor ska sätta sig sig och tycka att de inte behöver tänka på sin hälsa för att man duger som man är. Vi menar att alla människor mår bra av att älska sig själva men att det är viktigt att försöka leva hälsosamt så gott det går. Detta gäller likväl för smala som för runda. Sedan finns det även forskning som visar på andra fakta än de som vanligtvis pumpas ut i media, läs följande http://tjockisbloggen.wordpress.com/2008/09/26/overvikt-och-hjart-karlsjukdomar-tjockisbloggense/
/Hanna
Hej..
jag såg er på aftonbladet..låter och ser väldigt intressant att ni försöker hjälpa andra …fortsätt med det..det är viktig att förstå att vi ser olika ut..men ändå lika värd..men va lite försiktig med hur ni uttrycker i media..för att vara tjock är helt oki enligt mig men ändå om man har problem med viken och detta kan leda till vissa svåra sjukdomar.
Det ända jag tycker är viktig att tänka på ..hälsan.
Annas ni är tuffa som ni är..ta hand om varandra…
ni som talar illa om andra tänk på vad alla andra tycker/ser på dig på riktig..