Åter igen så har vi fått väldigt många kommentarer från folk som missuppfattat oss och syftet med bloggen väldigt rejält så vi får köra en repris på vad vi vill med denna blogg och vad syftet är.
Vi har aldrig uppmanat människor att vara/bli överviktiga, vi har heller aldrig sagt att det är fel att vilja gå ner i vikt eller att faktiskt gå ner i vikt. Det handlar om att göra ett eget val för sin egen skull och inte bry sig om andras åsikter.. Men det som är viktigast av allt och som vi förespråkar med den här bloggen, det är att tycka om sig själv oavsett hur man ser ut.
Att vara överviktig och dessutom tycka att man duger som man är och inte behöver gå ner 20 kg sticker så fruktansvärt mycket i folks ögon och man skriker sjukdomar, farligt farligt, vansinne osv. Istället för att sätta sig in i vad bloggen handlar om och vad det egentligen är vi förespråkar så tar man för givet att vi vill att hela Sveriges befolkning ska gå och bli överviktiga (jisses vilken makt folk måste tro att vi har då?).
Vi har tidigare skrivit ett flertal inlägg som handlar om bland annat detta med viktminskning och respekt mot andra människor och dessa kan du hitta här :
Förändring för sin egen eller andras skull – 14 maj 2008
Bestäm själv över din egen kropp – 7 augusti 2008
Bristen på respekt och hänsyn i dagens samhälle – 9 augusti 2008
Om en person mår dåligt och har hälsoproblem av sin vikt så är det upp till den personen själv att bestämma om denne vill göra något åt sin vikt, det är ett beslut som alla människor har rätt att ta själva, rätten att bestämma över sin egen kropp. Men finns det något som säger att man inte kan jobba med sitt självförtroende, sin självkänsla och att faktiskt lära sig att tycka om sig själv under tiden? Oavsett hur vi människor ser ut så mår alla bra av att ha ett självförtroende för det är något av det finaste en människa kan ha.
Vi har aldrig sagt att det är fel att vilja gå ner i vikt men vi anser att det är ett beslut som varje människa måste ta själva, det är inget som någon annan kan tvinga en till. Däremot så förespråkar vi absolut inte bantning och det står vi för till 110 %.
Vi anser att om man tagit det beslutet av olika skäl, att man vill och behöver gå ner i vikt, ett beslutet taget för sin egen skulle aldrig andras, så bör man göra det på ett hälsosamt sätt och dit hör inte pulversoppor, olika dieter, bantningspreparat och piller som ibland kan vara rent av livsfarliga!
Läs till exempel detta inlägg som handlar om just det : Bantning kontra hälsosam viktminskning.
Och glöm aldrig, oavsett vad du är för storlek, oavsett vad du väger så är du en underbar människa som är precis lika mycket värd som alla andra. Och det är aldrig försent att lära sig tycka om sig själv och sin kropp, det är aldrig försent att hitta sin självkänsla..

Hej,
håller med er fullt ut, men det har tagit mig 7år att fatta att man duger som man är, spelar ingen roll hur man ändrar på sig det kommer alltid finnas folk som tycker att man är ful (och vice versa såklart) i slutändan handlar det nog om karisma och utstrålning! En sak dock, det är viktigt för en själv och alla runt omkring en att man är hälsosam,speciellt om man har små barn. det handlar som sagt inte om utseende och hur smal man är det handlar om välmående, och jag kan nog säga att ALLA kvinnor som väger 65-80kg är bra mycke hälsosammare än alla taniga modeller.
Milan: *s* Nu väger ju ingen av oss under 80 kg och inte är vi döda för det, vad alla olyckskorpar än säger. Vi mår toppen, har bra hälsa och älskar att träna. Det handlar inte om vikt, det handlar om hur man mår och tar hand om sig själv.
Ni är superbra!!!!!
Tycker ni är toppen!
Fortsätt vara dom ni är!
Kram Mia
Hej på er! Jag blir så otroligt peppad av eran sida.
Bara för man är överviktig så tror så många att vi är LATA, blir så arg på alla dessa människor som har förutfattade meningar. Tror de att alla vi som är mulliga är lata eller?
Jag är inte ett dugg lat, jag är ute och går dagligen och dessutom tränar jag. Jag äter nyttigt och jag mår relativt bra förutom en utmattningsdepression som jag går igenom just nu.. Men fysiskt sett så mår jag bra.
Härliga MULLIGA kramar till er från mig
Ha en trevlig helg tjejer
Jenny
Blir så himla ledsen och arg när jag läser kommentarerna på aftonbladets hemsida angående artikeln och här på bloggen. Folk menar alltså att man som tjock absolut inte får acceptera sig själv eller på något sätt känna sig lite nöjd. Det skulle alltså vara bra och karaktärsdanande att stå och hata sig själv framför spegeln, att ha ångest och må dåligt över sin vikt, att tycka att man är mindre värd? Såna saker som gör livet mindre värt att leva. Är det på något sätt hälsosamt för kropp och själ? Det handlar ju inte om att ”äh, jag är nöjd, jag skiter i allt, jag kan vara lat och äta mina hamburgare..” Det handlar om att acceptera den man är. Om man gång på gång misslyckas med sin viktnedgång och man hatar sig själv ännu mer. Då finns det bara två val. Acceptera eller gå under. Om man väjer att acceptera, att våga vara nöjd, då har man genast en hel del fördelar. Man kan leva igen. Man kan ha ett socialt liv, man behöver inte vara deppad, man behöver inte ha ångest. Valet ”bli smal eller hoppa från en bro” finns inte längre. Kanske kan det generera andra saker också. Om man är matmissbrukare eller har ätstörningar kan det underlätta att inte självhata så mycket. Kanske slutar man med att tröstäta, att svältbanta för att sen misslyckas och börja hetsäta i stället, för att sen börja banta igen, så hela kroppen är i obalans. Kanske skulle man kunna äta någorlunda normalt och faktiskt tycka att det är roligt med motion när pressen är borta. Kanske står man helt plötsligt där och fungerar igen, huvudet mår bra, kroppen protesterar inte, man äter regelbundet, har ett liv och måste röra sig från punkt 1 till 2 i stället för att gömma sig i soffan. Det är hälsa för mig.
Sen väljer jag kanske att gå ner ändå. Men det fungerar inte om man inte vågar leva och åtminstone vara lite, lite nöjd.
Hej!!
Hittade hit igår av en slump. De lilla jag hunnit läsa har varit bra och preecis varit sånt som jag dagligen funderar över.
Vet inte om de som inte e överviktiga rikigt fattar va de handlar om alltid. De tror en massa men de vet igentligen så lite.
Tycker att ni e förebilder för man inte behöver vara fångar i sin egen kropp bara för man har (lite eller mycke) extra kilo!!
/mia
Så som jag har förstått de elaka kommentarerna på Aftonbladets artikel så har de helt och hållet missförstått allt. Har man, som jag följt er blogg en längre tid så vet man att ni promotar självförtroende i vilken storlek man än är. Men det är ju tyvärr så att allt för många inte tycker om att andra har ett bra självförtroende, det kan ju vara farligt. Och det sticker ju i en dels ögon att ni bloggar om mode för kvinnor med större kroppshydda. Får man inte ha roliga och moderna kläder bara för att man är mullig? Måste man bara pga sin vikt gå omkring med en sopsäck på sig? Jag tycker att ni skriver om en viktig fråga. För jag tycker att det är självklart att man ska få ha mode riktiga kläder även om man tillhör de störrestorlekarna. Stå på er tjejer och ta ingen skit!
Ni är värda er nomenering som Svenska hjältar!
Härligt att hitta en sida där man kan få ha sina tankar och funderingar ifred så att säga, jag är ingen liten tös utan 1.75 *110 kg med bra självförtoende och självkänsla. Skönt att hitta en sida där det förespråkas för på många ställen får man skit för att man råkar ha skinn på näsan OCH fylla ut kläderna…
Jag hejar på er!!
Kram från knubbisen i Linköping
Hej tycker er sida är kanon ,och ni behövs ,alla vi ”rundisar” behöver visa oss så att man tänker på att göra snygga kläder i stora strlekar ,ett problem med som många kläd -tillverkare tror är att bara för man är rund så är man kort så många kläder är fyrkantiga men själv är jag 1,82 och drar 54 i str men allt är för kort så jag hittar sällan något snyggt och modernt för min ålder(45) ,jag villl kunna klä mig snyggt ,fint ,tufft för att känna mig snygg .
Mitt självförtroende har varit det sämsta och jag lider av spegel fobi ,själv förtroendet är mycket bättre men jobbar ständigt med att kunna se mig i spegeln ,har inte varit i ett provrum på 25 år ,,kanske mera .Köper kläderna och provar hemma ,ibland byter jag dem men en del blir hängandes i garderoben för att det är för smått .
Jag lider av kronisk värk sjukdom som gör att jag ej kan röra mig så mycket ,inte träna ,har även problem med sköldkörteln .Men jag vill inte bli betraktad som dum lat för det ,utan vill bli sedd som den fina vackra människa jag är .
ha en underbar helg /Vonna
Hej på er!
Jag tycker att er blogg är kanonbra,läser den varenda dag! tror att den är till jättestor hjälp till alla som känner sej ”fel” för att man är lite (eller mycket) rund,bra också med alla shoppingtips,kämpa på tjejer! ha en jätteskön helg=)
om det fanns en omvandlingsmaskin där man kunde kliva in och forma sin kropp så att man fick ett lagomt BMI så hade alldeles säkert 99,9% av alla överviktiga gladeligen kliva in där nu bums.
tills den maskinen uppfinns så vill jag bara tala om för alla som inte förstår, att om det vore enkelt för överviktiga att gå ner i vikt så hade inte överviktiga personer funnits.
Tjockisbloggen är kanon!
Hej tjejer, va fina ni var i artikeln och på webben!! Roligt att höra era röster också. Ja det var mycket negativa kommentarer där nästan samtliga misstolkat ert budskap om vikten av bra självkänsla för alla oavsett storlek på kläder. Tänk att det ska vara så kontroversiellt att säga att bantningshysterin inte skapar några lyckliga människor, kanske beror det på att självkänslan är så låg hos dagens människor att de tror att viktnedgång är något som ger varaktig hälsa och lycka i livet, så enkelt är det inte! Den som inte har en god självkänsla får endast ett ”kort lyckorus” av att väga mindre, efter ett tag är personen sig själv igen eftersom det inte går att fly från sig själv något längre tag. Det är tråkigt att vi just nu lever i en så extremt ytlig tid att hälsa och lycka för många = bantning, så ensidigt och enkelspårigt. Nog vore det bra mycket hälsosammare och lyckligare om vi kunde acceptera att människor inte bara har rätt till olika åsikter utan även rätt till olika utseende. Så mycket bättre alla, kanske framförallt unga människor, skulle må om de kände att de inte behövde passa in i formen för modell size zero för att bli sedda som vackra och inne. Så mycket bättre det vore om barn slapp se sina mammor banta jämt. I dagens skola berättas om barn som bantar redan från 1 klass. Är det då inte BRA att någon går ut och säger att människor duger precis som de är och att alla har rätt att klä sig fina och känna sig vackra?? Heja tjockisbloggen!
Jessica: Det är säkert olika för olika individer, men ingen av oss skulle göra det för vi trivs så väl i våra kroppar, de är en del av oss och vi tycker att de är vackra som de är. Jag vet hur jag ser ut som ”normal”viktig och personligen föredrar jag denna kropp fylligare, jag tycker inte om när mina revben och höftben syns nämligen (vilket de gör när jag är ”normal”viktig).
/Hanna
[...] juli -08 Bestäm själv över din egen kropp 7 augusti -08 Träning som glädjekick 27 augusti -08 Missuppfattning av bloggen 26 [...]