Jag vet att det kanske inte varit en massa uppdateringar senaste dagarna men jag har pysslat med en massa jobbansökningar och varit supertrött och Sarah har haft fullt upp på sitt håll. Men jag kan glädja er med att jag håller på att arbeta på ett inlägg om kläder och kroppsform, har bara tillfälligt hjärnstillestånd just nu men det kommer med all säkerhet dyka upp idag eller ikväll.
Jag sitter och väntar på ett samtal angående ett jobb jag sökt, de ringde igår och skulle återkomma idag så jag kan ställa alla frågor jag kommit på. Det hela är jättespännande och erbjuder de mig jobbet så lovar jag att berätta vad det handlar om. Har haft en hel del funderingar i huvudet sen igår och börjat tro att jag vet hur jag ska göra om jag skulle få det.
Jag har för övrigt lika roligt varje morgon numera, det är rutin att titta ut i trädgården på baksidan när jag kommer till nedervåningen. Nästan varje morgon är det nya spår. Vi har nämligen nöjet att ha en massa skog bakom huset vilket både har sina plus och minus. På sommaren innebär det bland annat en massa mygg, men vi har glädjen att även se ett rikt djurliv då och då. Det är inte ovanligt att vi tex ser harar på tomten, pappa har även sett räv, renar har också spatserat runt här på kvarteret ibland. Just nu är det djurliv som vi själva inte sett men varje dag ser vi spåren av det och bekanta i närheten har sett det. Sedan ungefär en vecka tillbaks är det en älg som har fått för sig att den trivs häromkring, både på vårat kvarter och i närheten. Det är fantastiskt att veta att ett så stort djur går runt här, samtidigt är det lite obehagligt för man kan ju inte helt lita på dem. Häromdagen hade den tydligen setts till på förmiddagen vid skolan som ligger nära och det är väl inte det bästa med tanke på alla småbarn som går där och det var under skoltid. Vi har just nu även massa småspår på framsidan huset och de leder in under farstubron, så det är något litet djur som tydligen trivs därunder. Jag tänkte avsluta detta inlägg med att visa några bilder av hur det kan se ut en sådan här dag när det är kallt och träden är fyllda av snö och frost. Detta är alltså baksidan av vårat hus för en stund sen.



/Hanna

Å så vackra bilder! Jag vill oxå ha riktig vinter, inte bara grått och vått. Vilken tur du har som bor så fint, skulle gärna bo lantligare själv.
Men oj, vilka fina vinterbilder! Jag bara älskar när det ser ut som ett sagoland! Helt trollskt!
Trevlig helg!
/Mia
Jag gillar när träden är så där vita, det är stiligt.
Frk_frodig: *s* Särskilt lantligt vet jag inte om det är, bor i ett vanligt villakvarter men med skogen runt knuten. Men det är enormt vackert att titta ut och se de där vita träden
/Hanna