Hej allihop.
Nedräkning Tallinn pågår, om 15 dagar lämnar jag Sverige med båten. Det är minst sagt en miljon fjärilar i min mage och massor kvar att göra. Har kommit fram till att jag borde fixa ett läkarbesök innan jag far så jag får ut ny allergimedicin och astmaspray då min astma tyvärr gått och blivit värre senaste veckorna. Det är inte längre bara vid dofter jag inte tål utan har fått ta medicin nästan varje morgon. Mest troligt är det väl något tillfälligt, men det är bra att ha de mediciner man behöver färdiga. Ska även se till att ta bort ett födelsemärke i nacken då det irriterar mig mer och mer. Sen gäller det att ordna ett papper med mina allergier på inte bara engelska utan Estniska också. Om nåt händer och jag till exempel hamnar på sjukhus och de skulle ge mig fel medicin så skulle jag kunna dö, och det har jag faktiskt inte lust med. Så sådana där viktiga saker måste ordnas. Dessutom är det dags att börja planera packning.
Förmiddagen idag har varit fullt upp här hemma. Jag, syrran och pappa har hunnit med både biblioteket, Dollarstore och Coop. Väl på Coop blev jag så sjukt sugen på palt, så gissa dagens middag. Tyvärr kan inte syrran äta det då det är mjöl i och ingen av oss kan göra palt själv. Jag är en rätt dålig norrlänning på det sättet.
Alla stereotyper om hur en norrlänning är, stämmer absolut inte in på mig (eller min familj, men då är vi inte infödda här). Vi kan alltså inte göra palt, vi har ingen skoter och åker inte skoter, vi åker inte skidor, ingen av oss är någon naturmänniska, ingen jagar och vi är hur pratiga som helst. Sen är det som sagt en stereotyp, visst finns det sådana där ”typiska” norrlänningar, men sådana är inte de flesta.
Lagt mig i sängen en stund men ska faktiskt kliva upp nu och baka muffins. Det är så länge sen så jag tänkte slänga ihop en omgång. Idag blir det ananas och persikomuffins.
Slänger kanske in en outfit sen också, om min kamera sköter sig.
/Hanna

Det vore kul att få ta del av receptet, om muffinsarna smakade bra och du får tid. Jag gillar både ananas och persika väldigt mycket och tänkte baka något snart.
J: Jodå, de ser bra ut och om de smakar bra (bakningsexperiment som det är) så slänger jag ut receptet.
/Hanna