Vilken helt underbart väder det är ute idag. Och här har jag planerat att gå på bio. Men det är en rätt trevlig helgtradition jag börjat få här och film ÄR bättre på bio. Det här vädret lär ändå hålla i sig hela dagen så det finns gott om tid att njuta av det. Filmen som gäller idag är Crank: High Voltage. Actionrulle som verkar helt ok enligt vad jag läst. Hittar tyvärr ingen bra beskrivning på svenska, den har iaf premiär i Sverige 31 juli. Så här beskrivs den iaf på en amerikansk sida:
”In this high-octane sequel, hitman Chev Chelios’ (Statham) launches himself on an electrifying chase through Los Angeles in pursuit of the Chinese mobster who has stolen his nearly indestructible heart.”
Har hitills inte gjort så mycket idag men ska ut och göra lite ärenden innan jag ska träffa upp I och gå till bion. Kan även påpeka det roliga i att filmen börjar 14.55, för efter 15.00 så höjer de biljettpriset från 70 till 120 eek. Men först som sagt, ärenden. Måste ta en tur förbi något apotek och jaga skavsårsplåster (just nu går jag runt med blaffiga hello kitty plåster *s*) och allergitabletter mot pollen. Hälgrepp till mina skor står också på måste köpa listan. Hoppas ni har en bra lördag, det ska jag ha.
/Hanna

