Ursäkta att jag inte uppdaterade något igår, var hemma så kort stund och då var jag lagom trött. Det började med att jag vaknade på tok för sent. Jag är lite för förtjust i min snoozeknapp ibland. Så det var att göra sig klar fort och springa till jobbet. Inte en bra start på dagen.
Hade sen en sjukt seg arbetsdag, inte många samtal alls och långt mellan dem. Vi gjorde vårat bästa här på kontoret för att inte bli uttråkade. I våran värld innebär det alla mobbar alla för det mesta. Det är dock en rätt hjärlig stämning om än rå
Jag satt och övade partytrick, dvs försökte lära mig slå knut på körsbärspinnar inne i munnen. Det gick ju efter ett tag, men jag konstaterade att man ser enormt fånig ut när man gör det. Dessutom satt jag enligt Mikaela och pratade med med mig själv men det kan inte stämma. För jag kan inte minnas att jag fick några vettiga svar, alltså kan det omöjligt ha varit mig själv jag talade med *s*.
Efter jobbet så var det snabbt hem, dessutom släpandes på en styck stor luftmadrass, kudde och filt som jag haft utlånad till en kollega som haft gäster. Det var inte tungt men bökigt. Slängde i mig en skål yoghurt och flingor, sen ut genom dörren igen. Skulle gå promenad med Emilia och det blev milen idag igen bort till Pirita. Snackade under promenaden bland annat om att dra över till Helsingfors någon dag när båda är lediga och köra shoppingrunda på bland annat H&M som vi båda saknar.
Sitter på jobbet nu och ska arbeta ett antal timmar till, men slänger ut outfits ikväll. Ha en bra dag…
/Hanna
